Vuositilastot

Vuodet eivät ole veljeksiä keskenään. Suomen vaihtelevassa säässä esiintyy välillä kylmiä, välillä lämpimiä vuosia. Vuositilastot-sivulle on koottu pitkän ajan vuosikeskiarvoja sekä tietoa eri vuosista 2000-luvulta.

Vuoden keskilämpötila ja vuosisade 1981-2010

Vuoden keskilämpötila (°C) vasemmalla ja keskimääräinen vuosisade (mm) oikealla vertailukaudella 1981-2010. 

Vuosikeskilämpötilat Helsingissä ja Sodankylässä

Vuosikeskilämpötilat Helsinki-Kaisaniemestä (punainen) vuodesta 1900 ja Sodankylässä (sininen) vuodesta 1908 lähtien.

 "Vuodet eivät ole veljeksiä", ts. vuosikeskilämpötilat vaihtelevat vuodesta toiseen, mutta vaihteluväli on luonnollisesti pienempi kuin kuukausien tai vuodenaikojen keskilämpötiloissa. Se on pienempi, koska aineistoa on jo 365 vuorokausikeskilämpötilan verran. Vertailukauden 1981-2010 keskilämpötila on Helsingissä 5,9 ja Sodankylässä -0,4 astetta.

Vuosisademäärät Helsingissä

Vuoden 2012 sademäärä oli Kaisaniemessä 907 mm ja se on aseman yli sata vuotisessa mittaushistoriassa toiseksi sateisin vuosi.

Vuoden 2002 sademäärä oli 399 mm. Yhtä kuivaa oli vuonna 1939. Keväällä 2003 vallinnutta pohjavesien alhaisuutta hydrologit vertaavat vuosien 1941-1942 kuivuuteen. Tuolloin vuoden 1943 lähes 840 millimetrin ja vuoden 1944 lähes 950 millimetrin sateet korjasivat vesivarantotilanteen lopullisesti.

Suurimmat vuosisademäärät vuodesta 1900 lähtien

Asemasademäärä (mm)vuosi
Puolanka Paljakka12422015
Puolanka Kotila11842015
Espoo Nupuri11091981
Kemiö Lövböle10642008
Lohja Porla10561944
Kirkkonummi Pickala10511944
Ristijärvi Mustavaara10452015
Hamina Onkamaa10441974
Kajaani Saaresmäki10312012
Virolahti Ravijoki10301981
Virolahti Ravijoki10241927
Isojoki Kärjenkoski10222012
Korpilahti Muuratjärvi10202008
Kaavi Sivakkavaara10201998
Sotkamo Parkua10001983
Miehikkälä Hauhia10001974
Ylöjärvi Metsäkylä Lakiala9971988
Pello Ruuhijärvi9961954
Miehikkälä Hauhia9961962
Nilsiä Pieksä9961988
Joensuu Huhtilampi9951974
Kajaani Saaresmäki9922015
Virolahti Nopala9881974
Helsinki Kumpula9882012
Espoo Kauklahti9871944
Loviisa keskusta9861904
Kaavi Sivakkavaara9841992
Vieremä Kaarakkala9842015
Tarkastettu 4.3.2020