Lämmitystarveluku eli astepäiväluku

Lämmitystarveluku kuvaa rakennusten lämmitysenergian tarvetta.

HUOM! Kesäkuukausien lämmitystarvelukujen vertailukauden 1981-2010 arvoissa havaittiin virheitä. Ne on korjattu 20.1.2014. Lämmitystarvelukujen vuosiarvoissa muutos on etelässä vajaa prosentti, pohjoisessa korjauksen vaikutus on pieni.

Lämmitystarveluvut 2022 (°Cvrk)

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXIIVuosi
Maarianhamina511472480405202055171
Vantaa630537535412156007229
Helsinki593504495377162006170
Pori618542499412149008232
Turku602534502411173008222
Tampere665571547438151008249
Lahti668558548425160007228
Lappeenranta700576565446169007242
Jyväskylä7196085754661880520282
Vaasa6455935244501670019236
Kuopio7526105854651810614248
Joensuu7796136124732190514257
Kajaani79965861949323715617273
Oulu7526625934772338014249
Sodankylä885787648506294271745302
Ivalo848754630522342501958317
Päivitetty viimeksi 3.10.2022 klo 8:39.

Kuukauden keskilämpötila 2022 (°C)

IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Maarianhamina0,50,21,53,58,816,217,018,110,5
Vantaa-3,3-2,2-0,23,39,616,918,118,99,2
Helsinki-2,1-1,01,04,29,516,818,519,310,8
Pori-2,9-2,40,93,39,516,317,217,49,3
Turku-2,4-2,10,83,39,416,817,217,99,3
Tampere-4,4-3,4-0,62,49,416,317,117,88,6
Lahti-4,6-2,9-0,72,89,716,918,118,89,2
Lappeenranta-5,6-3,6-1,22,19,116,318,118,68,9
Jyväskylä-6,2-4,7-1,51,59,015,616,816,87,6
Vaasa-3,8-4,20,12,09,316,116,716,39,0
Kuopio-7,3-4,8-1,91,58,916,017,917,68,7
Joensuu-8,1-4,9-2,71,28,315,818,117,38,5
Kajaani-8,8-6,5-3,00,67,814,816,816,07,9
Oulu-7,3-6,7-2,11,18,415,517,316,28,7
Sodankylä-11,6-11,1-3,90,16,714,016,214,56,9
Ivalo-10,4-9,9-3,3-0,45,613,315,914,46,4
Päivitetty viimeksi 3.10.2022 klo 8:39.

Lämmitystarvelukujen normaalivuosi on vaihtunut ilmastollisen vertailukauden 1981–2010 keskiarvoihin ja myös korjauskertoimet on laskettu vastaamaan uutta normaalivuotta. Vanhat vertailuarvot on tilattavissa Ilmastokeskuksesta.

HUOM! Kesäkuukausien lämmitystarvelukujen vertailukauden 1981-2010 arvoissa havaittiin virheitä. Ne on korjattu 20.1.2014. Lämmitystarvelukujen vuosiarvoissa muutos on etelässä vajaa prosentti, pohjoisessa korjauksen vaikutus on pieni.

Mikä on lämmitystarveluku?

Lämmitystarveluvun (aiemmin käytetty termi: astepäiväluku) avulla normeerataan toteutuneita lämmitysenergian kulutuksia. Normeeratun kulutuksen avulla voidaan verrata toisiinsa saman rakennuksen eri kuukausien tai vuosien kulutuksia sekä eri kunnissa olevien rakennusten ominaiskulutuksia. Lämmitystarveluvun käyttö rakennuksen lämmitystarpeen arvioinnissa perustuu siihen, että rakennuksen energiankulutus on likipitäen verrannollinen sisä- ja ulkolämpötilojen erotukseen.

Lämmitystarveluku lasketaan kuukausittain 16:lle ns. vertailupaikkakunnalle. Nämä ovat Maarianhamina, Vantaa, Helsinki-Kaisaniemi, Pori, Turku, Tampere-Pirkkala, Lahti, Lappeenranta, Jyväskylä, Vaasa, Kuopio, Joensuu, Kajaani, Oulu, Sodankylä ja Ivalo. Tilauksesta lämmitystarvelukuja voidaan laskea myös muille paikkakunnille.

Miten lämmitystarveluku lasketaan?

Lämmitystarveluku saadaan laskemalla yhteen kunkin kuukauden päivittäisten sisä- ja ulkolämpötilojen erotus. Yleisimmin käytetään lämmitystarvelukua S17, joka lasketaan +17 °C:ksi oletetun sisälämpötilan ja ulkolämpötilan vuorokausikeskiarvon erotuksen perusteella. Kuukauden lämmitystarveluku on vuorokautisten lämmitystarvelukujen summa ja vuoden lämmitystarveluku on vastaavasti kuukausittaisten lämmitystarvelukujen summa. Lämmitystarveluvun yksikkö °Cvrk. Vertailuarvona eli normaalivuoden lämmitystarvelukuna käytetään vuosien 1981–2010 keskimääräistä lämmitystarvelukua.

Lämmitystarveluvun laskennassa ei oteta huomioon päiviä, joiden keskilämpötila on keväällä yli +10 °C ja syksyllä yli +12 °C. Laskentatavassa siis oletetaan, että kiinteistöjen lämmitys lopetetaan ja aloitetaan päivittäin ulkolämpötilan ylittäessä tai alittaessa mainitut rajat. Lämpötilahavaintojen puuttuessa vuorokauden keskilämpötilat interpoloidaan.

Miten lämmitystarvelukuja käytetään?

Voit laskea oman paikkakuntasi lämmitystarveluvun käyttämällä yllä esitettyjä 16 vertailupaikkakunnan lukuja. Vertailupaikkakuntasi voit tarkistaa sivun oikeassa laidassa olevasta kartasta tai "kuntakohtaiset kertoimet" csv-tiedostosta (kartan yläpuolella). Mikäli esimerkiksi asut Mäntsälässä, on Lahti sinun vertailupaikkakuntasi. Tällöin voit ottaa Lahden lämmitystarveluvun ja jakaa luvun kuntakohtaisella K1-kertoimella, joka Mäntsälän tapauksessa on 1,02. Tällöin Lahden lämmitystarveluku 1000 °Cvrk on Mäntsälän tapauksessa noin 980 °Cvrk (1000/1,02=980).

Lisätietoa lämmitystarvelukujen ja korjauskertoimien käytöstä antaa Motiva.