Talven 2000-2001 sää
Maan eteläosissa jatkui vielä joulukuun 2000 alussa syksyinen sateinen sää. Loka- ja marraskuu 2000 olivat vuosisadan lämpimimpiä ja vielä joulukuun alku oli poikkeuksellisen lämmin. Joulun aluspäivinä satoi kevyttä lunta sen verran, että maa valkeni lähes koko maassa, mutta hiihto- tai rekikeliin lumipeite ei vielä riitä. Tammikuu 2001 oli niinikään harvinaisen leuto. Vasta helmi- ja maaliskuu näyttivät pakkastalven mallia koko maassa.
Termisen talven 2000-2001 päättyminen

Terminen talvi päättyi ja kevät alkoi vuonna 2001 maan eteläosissa aivan keskimääräiseen aikaan. Maan keskiosiin kevät tuli 1 - 1,5 viikkoa ja Oulun läänissä 1 - 2 viikkoa keskimääräistä aikaisemmin. Kainuun eteläosassa talvi päättyi kuitenkin pitkän ajan keskiarvon ajankohtana. Myös Lappiin kevät kiirehti noin viikon etuajassa. Käsivarren-Lapissa se tuli jopa 2,5 viikkoa tavallista aikaisemmin ja siellä lumi suli kokonaan pois etuajassa.
Talven 2000-2001 lumet
Ensimmäiset lumet satoivat Lapissa vasta 25.10.2000 ja ne tulivat siten viikon - pari keskimääräistä ajankohtaa myöhemmin. Sen sijaan sunnuntaina 29.10.2000 lähes koko muu maa koki ensimmäiset lumisateet. Ensimmäinen ehjä lumipeite (maassa vähintään 1 cm) oli maan etelä- ja keskiosien sisämaassa etuajassa keskimääräiseen nähden, kun katsotaan keskiarvokarttoja.
Huhtikuun alkupäivinä lumet sulivat kohisten maan etelä- ja keskiosissa. Sen sijaan Lapissa tuiskusi 4.4.2001 vielä oikein tuhdisti! Mutta vanha sanonta "Uusi lumi on vanhan lumen surma" pitää yleensä paikkansa! Pääsiäisenä oli uudestaan talvista varsinkin maan pohjoisosassa.



Sodankylässä 6.4.2000 mitattu 119 cm oli uusi paikkakunnan lumen syvyyden ennätys vuodesta 1908 lähtien. Muualla Lapissa on toki mitattu suurempia lumen syvyyksiä maalis- ja huhtikuussa.