Revontulet ja avaruussää 5.9. klo 10.50

Revontulet ovat mahdollisia lähipäivinä

Viikonloppuna Maahan vaikuttaa koronan aukosta alkunsa saava nopeampi aurinkotuulen virtaus. Geomagneettisesti aktiivisia jaksoja yltäen lievän geomagneettisen myrskyn tasoon (G1) on odotettavissa kohtalaisella todennäköisyydellä. Arvio perustuu virtauksen havaittuun vaikutukseen edellisellä Auringon pyörähdyksellä.

Revontulten todennäköisyys

  • pe-la: kohtalainen

  • la-su: kohtalainen

  • su-ma: kohtalainen

Todennäköisyydet koskevat Suomen etelä- ja keskiosia. Lapissa revontulet ovat yleisiä rauhallisenkin avaruussään aikana. Katso myös pilvisyystilanne ja paikallissääennuste.

Magneettinen aktiivisuus kuluneen vuorokauden aikana

Revontulten todennäköisyys on kohtalainen, kun R-luvun viimeisin arvo ylittää keltaisen katkoviivan osoittaman alemman kynnysarvon. Todennäköisyys on suuri, kun R-luku ylittää punaisen katkoviivan osoittaman ylemmän kynnysarvon. Kynnysarvot ovat asemakohtaisia. Tässä pylväskaaviossa esitetään vuorokauden historia ja kartalla viimeisin arvo.

Sodankylän havainnot tuottaa Oulun yliopiston Sodankylän geofysiikan observatorio.