Revontulet ja avaruussää 8.4. klo 10.38
Geomagneettinen aktiivisuus voi kohota loppuviikosta
Avaruussäässä ei ole odotettavissa merkittäviä tapahtumia keskiviikkona. Aurinkotuulen nopea virtaus saavuttanee Maan joko torstaina tai perjantaina. Revontulten todennäköisyys kohoaa virtauksen saavuttua. Myös ajoittaiset geomagneettiset myrskyjaksot ovat mahdollisia virtauksen ansiosta.
Revontulten todennäköisyys
ke-to: pieni
to-pe: kohtalainen
pe-la: kohtalainen
Todennäköisyydet koskevat Suomen etelä- ja keskiosia. Lapissa revontulet ovat yleisiä rauhallisenkin avaruussään aikana. Katso myös pilvisyystilanne ja paikallissääennuste.
Magneettinen aktiivisuus kuluneen vuorokauden aikana
Revontulten todennäköisyys on kohtalainen, kun R-luvun viimeisin arvo ylittää keltaisen katkoviivan osoittaman alemman kynnysarvon. Todennäköisyys on suuri, kun R-luku ylittää punaisen katkoviivan osoittaman ylemmän kynnysarvon. Kynnysarvot ovat asemakohtaisia. Tässä pylväskaaviossa esitetään vuorokauden historia ja kartalla viimeisin arvo.
Sodankylän havainnot tuottaa Oulun yliopiston Sodankylän geofysiikan observatorio.
