Revontulet ja avaruussää 17.4. klo 9.25
Avaruussäässä on odotettavissa häiriöitä
Viikonloppuna on avaruussäässä odotettavissa häiriöitä, sillä suuren koronan aukon virtaus alkaa vaikuttaa. Virtauksen etureuna saavuttaa Maan mahdollisesti jo tulevana yönä, mutta aurinkotuulen nopeudet ovat suurimmillaan la-su yönä. Koronan aukon edellisellä kierroksella saavutettiin jopa voimakkaan geomagneettisen myrskyn (G3) taso, mutta tällä kertaa aktiivisuuden taso luultavimmin jää vähäisemmäksi.
Revontulten todennäköisyys
pe-la: kohtalainen
la-su: kohtalainen
su-ma: kohtalainen
Todennäköisyydet koskevat Suomen etelä- ja keskiosia. Lapissa revontulet ovat yleisiä rauhallisenkin avaruussään aikana. Katso myös pilvisyystilanne ja paikallissääennuste.
Magneettinen aktiivisuus kuluneen vuorokauden aikana
Revontulten todennäköisyys on kohtalainen, kun R-luvun viimeisin arvo ylittää keltaisen katkoviivan osoittaman alemman kynnysarvon. Todennäköisyys on suuri, kun R-luku ylittää punaisen katkoviivan osoittaman ylemmän kynnysarvon. Kynnysarvot ovat asemakohtaisia. Tässä pylväskaaviossa esitetään vuorokauden historia ja kartalla viimeisin arvo.
Sodankylän havainnot tuottaa Oulun yliopiston Sodankylän geofysiikan observatorio.
